poklade13Karneval, poklade, maškare, fašnik i kako se sve ne zove ovo slavljeničko razdoblje, poznato po maskiranim povorkama i kostimiranim plesovima diljem svijeta. Karneval potječe iz Italije i nastao je u srednjem vijeku kao jedna vrsta slavljeničkog opuštanja u danima prije korizme. Iz Italije se proširio najprije u Francusku, zatim u sve ostale zemlje, ponajprije one katoličke. Danas se karneval slavi u gotovo cijelom svijetu, a neki karnevali poput onih u Engleskoj proslavljaju se u ljetnim mjesecima i izgubili su vjerski značaj.

I kod nas u Novoj Gradiški postoji tradicija održavanja poklada duga stotinjak godina, a ni ove godine, bez obzira na malo manji broj pokladnih skupina, praznik maškara nije podbacio.